Evde Kolay El ve Tırnak Bakımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:08

el bak%C4%B1m%C4%B1 Evde Kolay El ve Tırnak Bakımı

Eller her iki cins içinde oldukça onemli olup el bakımı tırnak temizliği, bakımlı görünmenin belkide birinci anahtarı. Elleriniz kişiliğiniz hatta işiniz ile ilgili bazı ip uçlarını bile vermektedir. Tırnaklar ise özellikle bayanların vazgeçilmezleridir. Çünkü en çok göz önünde olan ve dikkat çeken organlardır. Bu sebeple el bakımı kadar tırnak bakımıda ihmal edilmez. Ellerinizin bakımsız ve kötü görünmesi durumunda özellikle kalabalık ortamlarda ellerinizi nereye saklayacağınızı şaşırırsınız. Böyle durumlarla karşılaşmamak için devamlı kontrol etmek ve el tırnak bakımına önem vermekte fayda vardır. Hiç olmazsa evde kendi imkanlarınızla da ılık suda ellerinizi bekletip yumuşattıktan sonra güzelce yıkayıp temizlemek ve arkasından tırnak etlerinizi diğer elinizin tırnağı ile ileri iterek tırnaklarınıza şekil verip daha sonra bütün tırnaklarınızı aynı boyda kesip düzgünce törpülemeniz ve tırnaklarınız büyüdükçe şekillerini kontrol ederek törpü ile düzelttikten sonra el kremi ile ellerinize masaj yaparak sürmeniz kan dolaşımını hızlandırdığı için daha sağlıklı ellere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bilindiği üzere yaşı saklayamayan tek organ ellerdir. Ellerin bakımlı ve sağlıklı olması kişinin kendine olan özgüveninide arttıracaktır. Sürekli dış etkenlere maruz kalan eller en çok ihmal edilen ve önemsenmeyen organlar olup aslında hijyen açısından da oldukça dikkat edilmesi gereken organdır.

Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve uzamasında sorun oluyorsa ara sıra limon ile ellerinizi ovuşturup 5-10 dakika kadar elinizde tuttuktan sonra durulayınız. Beslenmenize özellikle protein tüketmeye dikkat ediniz. Tırnaklar sizin sağlıklı beslenmenizin en önemli göstergesidir.

Tırnaklarınız eğer maniküre alışmış ise devamlı yaptırmak zorunda kalırsınız çünkü tırnak etleri alınmaya başladığında ister istemez kalınlaşır ve devamlı yeniyerek çıkar. Eğer hiç manikür yaptırmadıysanız aşağıdaki uygulamayı yaparak ellerinize en azından haftada bir bakım yapabilirsiniz.

Ellerinizi yıkayın,

tırnaklarınızı törpüleyin

Diş fırçası ile tırnak çevresini yuvarlak hareketlerle fırçalayın,

Limon suyu sıkılmış ılık suyun içinde 10 dakika ellerinizi bekletin,

İyice durulayıp kurulayın,

Badem yağı veya bepanten ile tüm elinize masaj yapıp tırnak etlerinizi iteleyin.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir