Evde Doğal Bulaşık Deterjanı ve Parlatıcı Yapımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:19

Evde doğal bulaşık deterjanı ve parlatıcı yapımı

Bir çoğumuz için evde kullanılan deterjanların içinde bulunan kimyasallardan dolayı rahatsız olduğumuz bir konudur bulaşık deterjanları. İster  istemez kullandığımız bu deterjanların bulaşık makinesin da bile olsa vücuda zararları olabilir. Hele hele yeni doğan ve gelişim içinde bulunan bebeklerimiz için. Ne yapabiliriz nasıl doğal ürünlerle evde bulaşıklarımızı tertemiz yıkarız diyorsanız işte size harika bir tarif.

Bulaşık deterjanı için malzemeler

√ 1 yemek kaşığı limon tuzu

√ 1 tatlı kaşığı karbonat

√ 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Bir bardak sıcak suyun içine limon tuzu, karbonat ve tuz ekleyerek karıştırın. Erittiğimiz bu doğal bulaşık deterjanı karışımını önceden sudan geçirilerek atıklarından arındırılıp yerleştirdiğimiz bulaşık makinesinin içine serpin.

limonun yarısını çatal-kaşık bölümüne koyun. parlatıcı gözüne elma sirkesi ilave edin.

İlk denemenizde büyük bir beklenti ile nasıl yıkayacak diye merak ediyorsanız gözlerinize inanamayacaksınız çünkü gerçekten bulaşıklar makineden pırıl pırıl çakacaktır.

En ufak bir yağ ve kir kalıntısı, deterjan kalıntısı olmayacaktır.

Bu arada limonun yağ çözücü ve esansiyel etkisi ile bulaşık makinesindan mis gibi limon kabuğu kokusu gelir. Bu limonu bir kaç kullanımdan sonra değiştirmenizde fayda var.

Bulaşıklar için doğal parlatıcı tarifi

Zamanla kullanıma bağlı olarak çatal kaşıklarda ve cam bardaklarda sararmalar oluşur. Ne kadar makinede yıkasanız da bu sarımtırak hali çıkmaz. Bunun için çoğunlukla evde kadınlar çamaşır suyundan faydalanırlar. Fakat bu lekelerden kurtulmanın ve parlaklık vermenin doğal bir yolu var. Bir leğenin içine sıcak su ve bir iki patatesi bir kaç parçaya bölerek suya atın. Sonra da çatal-kaşıkları ve cam bardakları da suya koyup, 4-5 dakika bekletin.

Hiçbir parlatıcıya gerek kalmadan patateste bulunan nişastanın etkisi ile pırıl pırıl olacaktır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir