Eşler Arasında İletişimsiziğin Nedenleri?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:47

ileti%C5%9Fim Eşler Arasında İletişimsiziğin Nedenleri?

Evliliğin ilk yılları cicim ayları densede aslında birlikte yaşamaya başlamanın getirdiği sorumluluklardan dolayı en zor anlardır. Evliliğin o yüzden ilk iki senesi çok önemlidir. Eşlerin aralarındaki iletişimin gün geçtikçe azalması ve sessizleşmelerinin ardında sorunların ilk başladığında dile getirmeleri ve aldıkları tepkiler nedeni ile bir daha bu talepleri dile getirmektense artık artık suçlamak ve eleştirilerle sen beni sevmiyormusun beni ilgiye değer görmüyormusun sorusunun tam tersidir. Eşinizin değiştiğini düşünürsünüz ve bunu sert dille belirtmekten kaçınmazsınız.

Aslında iletişime geçmek isteseniz de duymaktan korktuğunuz şeylerle yüzleşmek sizi korkutur. Ve bu sebeple kavga ederek öfkenizi atmaya çalışırsınız.

Eşler arasında iletişimsizliğin asıl sebepleri arasında farklı kültür ve ailelerde yetişmiş olmaları yatmaktadır. Eşler ebebeynlerini model olarak görmeleri ve eşlerinden de bu şekilde davranmalarını beklemeleri ilişkilerini zedelemektedir. Ve eşlerden bunu talep edip alamadığında da laf sokmalar eleştiriler artıyor.
Yine çalışma hayatının içinde yer almaya başlayan kadın, hem işte hemde evde çalışarak yüklendiği fazla sorumluluklardan dolayı eşinden beklediği yardımı görememeside eşler arasında iletişimsizliğe sebep olmaktadır. Evlilikte eşler arasındaki sorumluluk, iş paylaşımı ve kişisel alanların eşit olması evlilikte ideal olanıdır.
Eşlerin evlenmeden önceki ve evlendikten sonraki beklentileri olması ve bu beklentilerine cevap bulamadıklarında ister istemez mutsuz olmaları da eşlerin arasında iletişimsizliği arttırmaktadır.
Eşlerin birbirini değiştirme isteği ve kendi isteklerine göre yönlendirme çabalarının boşa çıkması,
duyguların eşler arasında zamanla değişmesi, duyulan öfke, maddi ve manevi olarak eşler arasındaki güç çekişmesi sen kimsin gibi istenmeyen sözlerin sarf edilmesi üstünlük sağlama isteği, kadınlarda bu gibi davranışlar neticesinde cinsellikten uzaklaşmaları iletişime değer görmeyip sessizleşmeleri gibi sorunlar evlilikte iletişimsizliğin temellerini oluşturmaktadır.

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir