Erkeklerin Evlilikten Korkma Nedenleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:34

Günümüzde bir çok genç evlilik hayallerini çevresinde yaşanan olumsuz evlilikler nedeni ile daha başladan bitiriyor. Bunun altında yatan korku sorumluluk almaya cesaret edememe geçim derdi ve tabiki çevresinde yaşanan olumsuz evlilik kalıpları.

Aile ortamında şiddetle büyüyen, yine devamlı kavga içinde kendi mutlu aile tablosunu çizerken bile bende böyle yaşarsam diye korkan gençler ister istemez evlilik aşamasında bu korkusunun hortlaması ile hayallerine veda ediyor.

Genelde bağlanma korkusu ile biten bir çok ilişkide ister kadın olsun ister erkek bu korkuları yüzünden geleceklerine bir yön çizemiyor. Bağlanma korkusu bilinç altında yatan sebeplerin psikolojik olarak dışa vurumundan başka bir şey değildir.

Bağlanma korkusunun altında yatan sebep sorumluluk almaktan, özgürlüğünün kısıtlanmasından, cinsel hayatını istediği gibi yaşayamaktan ve kişisel alanlarına mudahale görmekten duyulan korkudan dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Yine erkeler aşktan ziyade kendilerine bağlanan kişiye zarar vermekten kaçınma veya aşık olup kendilerine acı vermesinden korktukları içinde bağlanmaktan kaçınıyor olabilirler.

Kötü gelişen ve tecrübe edilen bir önceki ilişkiden dolayı yoğurdu üfleyerek yiyorum misali yeniden hayal kırıklığına uğramaktan korktuğu için bağlanmak istemiyor olabileceği gibi boşanmış bir ailenin çocuğu olarak gereken ilgi ve sevgiden mahrum kaldığı içinde bu durum gelişmiş olabilir.

Zaten bu tür korkuları olan kişiler en başta ilişkiye güvenmedikleri için 1-0 yenik başlarlar ve ister istemez bu ilişkide hüsranla biter.

Karşı cinse bağımlı yaşama, onun fikirlerine isteklerini önemseme bazı kişilerin yalnız yaşammayı tercih etmesine sebep olmuştur. Gene günümüz büyük şehirlerde yalnız yaşayan gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Buda hayatlarını özgür yaşamanın rahatlığını ve sorumluluk alma isteğini engelliyor. Ayrıca yalnız yaşayan erkekler bazı ihtiyaçlarını kendileri karşıladığı gibi bazı ihtiyaçları içinde kendilerine partner bulmakta fazla zorlanmadıkları içinde evlenmeye fazla yanaşmıyorlar.

Ayrıca çok mutlu ve iyi anlaşan bir ailenin çocuğunda da bağlanma korkusu baş gösterebilir. Bunun sebebi ise mükemmelliyetçi olması, ve kendi birlikteliğinde de anne babasının beraberliğini aramasının yanında karşı cinsi olduğu gibi kabul edememe de söz konusu olabilir.

İleride iyi bir anne baba olmak ve onun geleceği için çalışma korkusu da kişiyi bu sorumluluktan uzaklaştırabilir.

Kısaca diyebilir ki kişinin evlenmekten yani bağlanmaktan korkması kendi hikayesi ile bağlantılıdır.

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir