Empatiye Ne Dersiniz? Otizmli Birinin Ağzından Hepimizin Duyması Gereken 11 Cümle

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:51

otizmli birinin ağzından hepimizin duyması gereken

Bazen biraz empati yapmak insanca yaşamak için yeter. Sizde onun yerinde olabilirdiniz. Şükredin ve ona göre davranın. İnsan olmak, insanca yaşamak, bu kadar zor olmasa gerek.

Otizmli birinin agzindan hepimizin duymasi gerekenler 300x150 Empatiye Ne Dersiniz? Otizmli Birinin Ağzından Hepimizin Duyması Gereken 11 Cümle

1. Nasıl birileri sana gözünü dikip baktığında rahatsız oluyorsan, açıkta bir şey mi var diye kendi kendine soruyorsan bende sokakta yürümek kadar basit bir eylemi yaptığım zaman etrafımdaki insanların dikilen gözlerden rahatsız oluyorum.

2. Annem ve babam bu duruma üzülüyor, halbuki onlar aynı seninkiler gibi birer ebeveyn. Benden dolayı onlardan çekinmene gerek yok. Benim kadar onların da desteğe ihtiyacı var.

3. Bir yerde otururken aniden bağırıp, çağırmaya başlayabilirim. Bu tavrıma anlam veremiyor ve seni rahatsız ettiğimi düşünüyor olabilirsin. Ama senin gördüğün ve duyduklarından çok daha fazlasını görüyor ve hissediyorum bu beni çok korkutuyor.

4. Özellikle çocukken birileri sana görünüşünle ilgili olarak “şişman, gözlüklü” gibi küçültücü sıfatlarla hitap ettiğinde rahatsız oluyorsan, ben de otistik yerine otizmli ifadesini tercih ediyorum.

5. Sorduğun sorulara cevap vermediğim zaman, seni duymadığımı düşünme. Benimle konuşurken yüzüme bakman ve bana hitap ettiğini anlamamı sağla.

6. Konuşma dilinde kullandığınız ve sizin alıştığınız mecazlar, soyut kelimeler, atasözleri, deyimler benim için bir şey ifade etmiyor çünkü onları anlamıyorum. Kelimeleri tam olarak ne anlama geliyorsa, o şekilde biliyor ve somut düşünüyorum.

7. Somut düşünmem, benim de hayal kuramayacağım anlamına gelmez. Yapamadığım şeylerin farkındayım ve daha fazlasını yapmak adına da istekliyim. Yeter ki öğrenebileceğim bir imkanım olsun.

Otizmli birinin agzindan duyulmasi gerekenler 300x169 Empatiye Ne Dersiniz? Otizmli Birinin Ağzından Hepimizin Duyması Gereken 11 Cümle

8. Benim bazı zamanlarda vücudumu kontrol edemediğimi anlaman gerek. Böyle durumlarda korkma. Söylemek istediklerimi söyleyemediğim için vücut dilimi gözlemleyerek ne söylediğimi anla.

9. Kimi zaman aynı sözleri söyleyerek, uzun bir süre aynı hareketi tekrarlayarak, aynı nesneye takılıp kalabilirim. Lütfen bu durumlarda bana sinirlenerek, davranışlarımı anlamlandırmak yerine sakince beni yatıştırmayı dene. Benim senden daha çok zamana ihtiyacım olabilir.

Otizmli birinin agzindan hepimizin duymasi gerekenler  300x169 Empatiye Ne Dersiniz? Otizmli Birinin Ağzından Hepimizin Duyması Gereken 11 Cümle

10. Eğer beklenmedik bir anda sinirlenir ve seni korkutursam lütfen bu durumu üstüne alınma. Bunun yerine durumu gözlemleyerek aynı şeyin tekrarlanmaması için neler yapılabilir diye düşünmeye çalış. Eminim ki beni rahatsız eden; ama sana nasıl anlatacağımı bilmediğim bir şeyler oluyordur.

Otizmli birinin agzindan hepimizin duymasi gerekenler 1 300x201 Empatiye Ne Dersiniz? Otizmli Birinin Ağzından Hepimizin Duyması Gereken 11 Cümle

11. Yemek yerken seçici davranmam, mutsuz olduğumu göstermez. Yalnızca her yeni şey gibi, yeni yiyeceklere de alışmak benim için çok daha zor.

Otsimo, otizmli çocuklara, yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde sunuyor. Üstelik tamamen ücretsiz!

 

Sizin de otizmli bir yakınınız varsa, uygulamayı ios‘tan veya android‘den indirmek için hemen tıklayın. Uygulama hakkında daha detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir