Ebeveynlerin Hatalarıyla Çıkan Çocuk Davranışı Sorunları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:07

Ebeveynlerin Hatalı davranışları ile çıkan çocuk davranışı Sorunları

Başkalarına çocuğunuzun dünyanın en iyi huylu küçük insanı olduğuna ikna edebilirsiniz . Ancak, yetiştirme konusunda yaptığınız bazı hatalar, aslında kendini bağıra bağıra gösterse de anlamazsanız sonuç sizin dediğiniz gibi olmaz ve üzülen yine siz olursunuz. Çocuklarınızı kusurlarıyla sevin, onları oldukları gibi kabul edin, önemli olan başkalarına çocuğunuzu iyi göstermek değil onu iyi bir birey olarak yetiştirmek.

1. Başkalarını rahatsız etme alışkanlığı

Hiç bir şey çocuğunuzdan daha değerli değil. Fakat bazen ara vermek ve o an işinizi bırakıp çocuğunuzla ilgilenmek en doğru davranış olsa da bunu yapmazsanız kaybedersiniz. Çocuğunuza değersizlik hissini yaşatırsınız. Bu durumda her iki tarafı da üzmeyecek en doğru davranış yolu;

Çocuğunuza , bir aile yemeğine çıkarken veya meslektaşlarınızla telefonda konuşurken , evde veya dışarda konuşma sırasını ve ne zaman nerede beklemesi gerektiğini öğretin . Mesela, birini aramadan önce çocuğunuza:

  • “Şu anda telefonda konuşacağım ve ara vermem. Saatinizi gösterip o sayıya ulaştığında konuşmayı bitiririm! ” ondan sonra senim gibi….

2.Çocuğunuz bir dükkandaki eşyalara dokunuyor veya onları satın almaya ısrar mı ediyor.

Çocuğunuzun dileklerini tutmaya devam etmeyi öğrenmesi önemlidir çünkü satılan her şeyi alamazsınız ve gerçekten ihtiyacınız yoktur. Bilerek o dükyanı seçtiğinizi düşünüyorlar; Satın alacak mal listenizin olduğunu anlamıyorlar. Alışverişe başlamadan önce hazır olun.

  • Eşyaların bir listesini birlikte yapın (çocuğunuz henüz okuyamıyorsa resim çizin). Listeyi takip ettiğinizi ve çocuğunuzun bu kağıttan sorumlu olmasına izin verin.

3. Çocuğunuz nazik sözler söylemez.

Çocuğunuza nezaket öğretmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Bununla birlikte, bazıları bunu kolayca anlarken, başkaları bunu ilk seferde almaz. Çocuğunuza nazik sözcüklerin büyüsünü gösterin: “lütfen” diyene kadar sormaya çalışmayın . Önce çocuğunuzun hatırlamasını beklemeden “merhaba”, “güle güle” ve “teşekkür ederim deyin.

4. Ne zaman durmaları gerektiğini bilmiyorlar

Başkalarıyla paylaşma konusunu anlamakta zorlanıyorlar. Utanıp utandırmayı bilmiyorlar ve yanlış zamanda söyledikleri yanlış kelimelerin tepkisiyle ilgili hiçbir tecrübesi yok. Ebeveynler, diğer taraftan bunlardan muzdarip olabilir.

  • Başkalarına söylememeniz gereken her şeyi ifade eden bir “ev sırrı” kavramını sunmaya çalışın.

5. Sizden ayrılmaktan korkuyorlar

Anne-babalar olarak bir oyun alanında yaşanan faaliyetler arasında engel oluşturduğu zaman bir çocuk ebeveynlerinin yanından ayrılmaktan korkuyor. O beceremez düşer daha çok küçük gibi kafanızdaki sorular yüzünden fazla korumacı davranmak onunda korkmasına ve cesaretini kaybetmesine neden olur. Yada tam tersi bir anda serbest bırakmakta onun hayatta bir anlık zevk için kendini tehlikeye atmasına sebep olacaktır.

6. Diğer yetişkinlerle sorunlar.

Bir çocuk tanıdık olmayan biriyle kolayca konuşmaya başlayabilirse, bu aile için bir işarettir. Bununla birlikte, aynı zamanda çocuğun yetişkinlerin başka çıkarları olabileceğini bilmediği anlamına gelebilir. Açıklayıcı bir örnek, ebeveynlerin istediği veya yapması gerekenleri yapamamasıdır; çünkü bütün zamanlarını onun dışında başka uğraşlarla geçirmeye çalışıyorlardır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir