Doğru olanı yapmak mı mutlu olduğun şekilde yaşamak mı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:26

doğru olanı yapmak mı mutlu olduğun şekilde yaşamak mı

İşte hayatınıza yön veren bir soru…. Öğrenilmiş öğretilmiş çaresizlik denilen şey. Bizlere hep iyi olma, taktir görme, beğenilme içgüdüleri verilir ve bu dürtülerle hayata başlarız. Aile içinde yaptıklarımızla değerlendirilir ve eleştirilir hatalarımızın düzeltilmesi için yönlendiriliriz. Okulda iyi bir öğrenci iti bir birey olmak öğretilir. Ne düşündüğün ne hissettiğin, neyi sevdiğinin hiç önemi yoktur. Sadece iyi bir birey, iyi bir öğrenci, iyi bir kariyer, iyi bir gelecek, iyi bir vatandaş…. İşte hayatın amacı budur. Bu doğrular doğrultusunda yaşamımıza yön verirken mutlumusunuz acaba?  Evet size lanse edilen ve sizden beklenen de “Doğru olanı yapmalıyım ya da ben doğru olanı yaptım, olması gereken bu” düşüncesi ile hareket etmek.  Hayatta bu düşünce içindeyken mutluluğu bir kenara itebiliyor insan. Bu durumda ise hoşnutsuzluk ve mutsuzluklar ortaya çıkıyor.

‘Doğru olanı yapmak mı mutlu olduğun şekilde yaşamak mı’ sorusunu artık insanlar kendilerine sormaya başladıkları daha bilinçli hareket etmeye başlansa da hala kafamızda doğru arayışına bir yer bulmaktan uzaklaşamıyoruz. Bu konu hakkında bizlere bilgi vermesi açısından Yaşam Koçu Mert Çuhadaroğlu’nun ifadelerine yer verdik. Bizlere bir nebzede olsa farkındalık yaratmasını umarak.

dogru olani yapmak mi mutlu oldugun sekilde yasamak mi 300x200 Doğru olanı yapmak mı mutlu olduğun şekilde yaşamak mı

Çuhadaroğlu, “Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir denge yaklaşımı öneriyorum. Çünkü doğru olanı yapmak eğer insanı bencilliğe ve toplumdan uzak bir yapıya itecekse bu mutsuzluğun da kaynağı olabilir. O yüzden insan, doğru olanı yapmakla kendi istediklerini yapmak arasında bir denge noktası oluşturmalı” dedi.

Peki bu denge noktasını nasıl bulur nasıl yapabiliriz?

Toplum içinde insanlar ne düşünüz?

Benim tutkum ne?

Kendi yaratıcılığımı kullanarak diğer insanlara nasıl katkıda bulunabilirim?

Ben gerçekten nasıl yapabilirim? gibi soruları aile ve toplumun yapılarını da içine katarak harmanlayıp ortak bir noktada buluşmak gerekir. Hayat siyah ve beyaz gibi keskin çizgileri olan bir yapıya sahip değil. En doğru yaklaşım biraz gri olmaktan geçiyor.  Denge önemli bir nokta fakat herkesin denge noktası farklı bir yerde duruyor. Burada önemli olan sizin hem mutlu olacağınız, hemde toplumu hiçe saymadan isteğinizi gerçek edeceğiniz bir formülü bulmanızda yatıyor.

Dogru olani yapmak mi mutlu oldugun sekilde yasamak. 300x169 Doğru olanı yapmak mı mutlu olduğun şekilde yaşamak mı

Unutmamanız gereken istediğinizi kırarak dökerek yapmamak çünkü istediğinizi yaptığınızda mutlu olsanız da kırdığınız tarafları sorgulamanıza ve yine mutsuz olmanıza sebep olacaktır. Burada ise denge işte bu hassas noktayı bilip ona göre kararlar almanızdan geçiyor…..

 

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir