Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:17

kundak nasıl bağlanır

Bebeklerin kudaklanması doğru mu yanlış mıdır? sorusunu bir kenarı bırakıp doğru bebek kundaklama nasıl yapılmalı? kundaklarken nelere dikkat edilmelidir? sorusuna cevap verelim.

Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Kundaklama konusunda tartışmalara polimiklere girmeyeceğim çünkü bebek kundaklama konusunda uzmanlar bile ayrılmış durumdadır. Fakat yeni doğan bebeğin kundaklanmasının iyi uyku uyumasında etkili bir yöntem olduğuna iki çocuk büyütmüş biri olarak tecrübe etmiş biriyim. Eğer sizde bebeğinizi kundaklamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bebeği sıkmadan, dolaşımını engellemeyecek  ve omurgasını rahatsız etmeyecek şekilde kundaklamalısınız. Sizin için doğru bebek kundaklama nasıl yapılır sorusunun cevabını resimli olarak araştırdık.

Bebek Kundaklama

 

 bebek kundagi baglanisi 286x300 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Kullanacağınız kundak bebeğin boyuna ve kilosuna uygun en az 40×40 ebatlarında bir battaniye kullanmanız bebeğin rahatsız olmasını engeller. Kundak battaniyesi almanız en akıllıca yol olacaktır. Kullanacağınız battaniye oldukça ince ve hava alabilen kumaştan olmalıdır. Mevsimsel olarak gerekirse üzerine bebeği sarmak için başka bir battaniye de kullanabilirsiniz.

kundak nasil baglanir 1 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Battaniyenin üst köşesinden aşağı katlayın. Üstteki kat bebek boyu sürece olmalıdır.

kundak nasil baglanir 2 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Bebeği battaniye yatırın, böylece boynu katlanabilir. Bebeğiniz çok küçükse, bunu yaparken başlarının ve vücudun doğru şekilde desteklendiğinden emin olun.

kundak nasil baglanir 3 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Bebeğin kolunu konumuna getirin. Bebeğin kolunu hafifçe yanına koyun ve yerine tutun. Alternatif olarak, rahimdeymiş gibi, göğsüne / karnına doğru bükülmüş halde tutabilirsiniz. Bebeğiniz daha rahat olacak olsa da, sıkıca kundaklamak sakıncalıdır.

 kundak nasil baglanir 4 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

İlk yüzü sarın. Battaniyenin bir köşesini (yerinde tuttuğunuz kol ile aynı) çekin ve sırtının altına koyun. Battaniye, bebeğin kolunu yanına tutacak kadar sıkışmalıdır.

Bebeğin diğer kolunu yerine getirin. Bebeğin diğer kolunu hafifçe yanına yerleştirin ve yerine tutun.

bebek kundak baglanisi 300x136 Doğru Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Kundağın altını kapatın. Battaniyenin alt köşesini bebeğin omuzlarının merkezine doğru çekin. Omuzla battaniyenin alt tabakası arasında olacak şekilde bebeğin sol omzunun arkasına koyun.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu bebeğin ayaklarının kundak içinde hareket etmesi için bol bol yer bırakmanız. Bu, aşırı ısınmayı ve uzun vadede kalça displazisini önleyecektir.

Battaniyenin sağ köşesini bebeğin üzerine çekin. Katlayın, sol ve sağ köşeler V yakalı bir kundakçı oluşturacak şekilde katlayın. Sonunu asla bir yere sokmayın. Sol elinizi kullanarak battaniyeyi hafifçe bebeğin göğsü üzerine tutun.

Sağ elinizle bebeğinizin ayaklarının yakınında olması gereken sağ köşeyi çevirin.

Çakılmış sağ köşeyi bebeğin sağ omzunun üzerinden çekin ve kundağın arkasına sokun. Muhtemelen son katıyı tamamlamak için bebeği kaldırmanız gerekecek.

Bebeğinizin aşırı ısınmadığından ve hava yollarının tıkalı olmadığından emin olun.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar