Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:29

çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlamalıdır

Çocukların yavaş yavaş büyümeye başladıkları ve kas gelişimlerinin yeterli olduğu 12 ila 36 aylık dönemlerde tuvalet eğitimi için ideal dönemdir. Bu süreçte içinde çocuk ile sağlıklı iletişim kurulması doğru bir yaklaşımdır. Tuvalet eğitiminde ailenin davranışları tepkileri çocuğun psikolojik gelişimi açısından önemlidir.

Çocukların artık tuvaletlerinin geldiğini söylemesi ve kendi başına tuvalete gidebilmesi çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu açıdan 12 ve 36 ay içindeki dönem diye adlandırılır. Çocuğun cinsiyeti, yaşı, aile ile olan iletişimi belirleyici faktör olacaktır. O yüzden her çocuk için bu dönem farklı olacağını bilmenizde fayda vardır.

Tuvalet eğitimi vermeye başlayan ailelerin sabırlı ve anlayışlı olması gerekir. Sinirlenmeden ve sabırlı bir şekilde çocuğun yaşına uygun bir dille ve doğru davranışlarla bu durum anlatılmalıdır. Anne ve babaların bu durumda yanlış davranışları ise çocukta özgüven eksikliği ve düzene takıntılı olma hali, içe kapanma gibi sorunlara neden olacaktır.

Çocuğunuzun artık tuvalet eğitiminin başlaması gerektiği ideal zamanı belirlemek için çocuğunuzun davranışlarına dikkat etmeniz gerekir. Tuvaleti geldiğinde başka bir odaya gidiyorsa, pantolonunu indirmeye çalışıyorsa, çiş ve kaka ayrımını fark ediyorsa o zaman doğru zamanın geldiğinin işaretleridir. Çocuğunuz sizin ilginize ve doğru davranışlarınıza rağmen hala tuvalet alışkanlığına direnç gösteriyor ve alışkanlık kazanmakta zorlanıyorsa bir pedagogdan yardım almanız en doğru yol olacaktır. Böyle bir durumda pes etmek ve çocuğu kendi haline bırakmakta doğru değildir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar