Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:34

Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Geleceğimizin teminatı bugünün çocuklarını hazırlamak ve onları hayata kazandırmak biz ebebeynlerin aslında ilk ve en temel görevi. Yedirip içirmek onlara bakmak sadece mecbur olduğunuz için yapılan yaşamsam ihtiyaçları. Bunun için önceliklerimizi bir gözden geçirip nasıl bir çocuk yetiştirmek istediğinize karar verin. Dünyaya çocuk getirmek ve ona temel ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamak mümkün. Fakat onu geleceğe hazırlamak ve iyi bir birey olmasını sağlamak ise oldukça zor ve meşakkatli bir görev. Bu açıdan biz ebebeylere düşen en önemli görev ise Çocuğa okuma alışkanlığı erken yaşta kazandırılmak. Unutmayın Kuranı Kerim deki ilk ayet OKU…Hadi birde atasözümüzle ifade edelim Ağaç yaş iken eğilir. Buradan yola çıkarak ana ifade küçük yaşlarda edinilen yetiler daha uzun ömürlü olacağıdır.

Çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolların için yazımız ebeveynlere yön göstereceğine inanıyorum.
Her Gece Kitap Okumayı Rutin Hale Getirin. Eh küçükler büyükleri taklit eder. Siz iyi bir örnekseniz Ona da kitap oku dediğinizde sizi anlaması kolay olacaktır.
Çocuğunuza her akşam yatmadan kitap okuyun. Onu kitap okuyarak uyutun. Bunu doğduğu günden itibaren bir ritüale bağlayın.
Çocuğunuzun okul çağı gelip okumayı çözmeye başladığında onu teşfik etmek için ara sıra belli paragrafları okumasına müsaade edin. Aferin çok güzel okudun, tonlaman ne kadar güzel diye onu teşvik edici cümleler kullanın.

 

cocuga kitap okuma aliskanligi kazandirmanin yollari 5934908d5b4ea Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Mekan Mühim..
Kitap okumanın önemini ifade etmek için bir kitap okuma alanı oluşturun ve bu yerin sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan ve konforlu olmasına dikkat edin.

cocuga kitap okuma aliskanligi kazandirmanin yollari 5934908ea617b Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları

Beraber Okuyun,
Dikkatli Dinleyin
Okumayı sıralı olarak yapın. Sıra çocuğunuza geldiğinde onu dikkatli dinleyin ve okuduğu kelimeleri düzeltmeyin, bu durum onun okuma şevkini kırar ve kitaplardan soğumasına yol açar.

Uygun Kitap
Kitap seçimi önemli bir konu. Çocuğun yaşına ve kapasitesine uygun bir kitap olmasına dikkat etmeniz çok önemlidir.
Küçük ve yeni okumaya başlayan çocuklar için bol resimli, az yazılı kitaplar tercih edin, okul çağındaki çocuklar için ise çocuğun dikkatini çekecek, içeriğinde kendisine yakın hissedeceği kahramanların olduğu kitapları seçin.

Sohbet
Kitabı bitirdikten sonra çocukla kitap hakkında sohbet edin. Duygularını anlatmasına, kendini ifade etmesine yardımcı olun. Böylece okuma alışkanlığı kadar konuşma yeteneği de gelişecek, muhakeme etme becerisi kazanacaktır. Bir taşla üç kuş vurmak buna denir…:)

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar