Cinsellik Ve Doğru Bilinen 9 Yanlış

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:33

Cinsellik Ve Doğru Bilinen 9 Yanlış

Kadınların dikkatli olması gereken, doğru bilinen yanlışlar…

Cinsel ilişki sonrası vajinanın sabunla yıkanması kadını enfeksiyonlardan korur: Yanlış!

Hijyen olmak için sabun ve benzeri maddelerle vajinanın yıkanması doğal ortamını bozar ve enfeksiyonlara karşı direnci dahada azaltır.Bu tür uygulamalar sonucunda mantar ve gardnerella vaginalis gibi bazı enfeksiyonlar oluşabilir. Hatta bu bölgede kan çıbanlarının çıkmasının genelde sebebi bozulmuş ph dengesidir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak mümkün değildir: Yanlış!

Kızlık zarı yapısı nedeni ile (esnek) özellik taşıyabilir bu nedenle cinsel ilişkide zarar görmez fakat bu durum gebe kalmanıza engel teşkil etmez. Vajina girişine akan meninin vajina içerisine girmesiyle de gebe kalınabilir.

Prezervatif bütün enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını engelleyebilir: Yanlış!

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemek, korunmak olarak kullanılan prezervatif enfeksiyon ajanlarını engellese de, en yaygın olarak görünen hastalık olan HPV’yi tam olarak engelleyemez.

Her cinsel ilişkide gebe kalınabilir: Yanlış!

Kadınların en korkulu rüyası gebe kalma hali ayda bir kez gerçekleşen ve 5-6 gün süren yumurtlama nedeniyle gerçekleşir. Bugünler içinde hamile kalma şansı büyüktür. Bunun dışındaki günlerde gebe kalma şansı ise oldukça düşüktür.

Genital enfeksiyonlar sadece cinsel ilişkiyle bulaşır: Yanlış!

Enfeksiyonların bulaşma yolları içinde en büyük tehdit cinsel ilişkidir. Fakat düşük bir ihtimal de olsa alafranga tuvaletlerden de bazı enfeksiyonlar bulaşabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır ve eşlerde tedavi edilmelidir: Yanlış!

Mantar Enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan hastalıklardan değildir ve eş tedavisi gerektirmez.

Ertesi gün hapları güvenli bir doğum kontrol yöntemidir ve sık kullanılabilir: Yanlış!

Ertesi gün hapları, normal doğum kontrol hapları oranında koruyuculuğa sahip olmadığı gibi sık kullanılması önerilmez. Bu haplara ancak acil durumlarda başvurulması gerekir.

Acil durumlarda başvurulabilecek tek doğum kontrol yöntemi ertesi gün haplarıdır: Yanlış!

Korunmasız yaşanan cinsel ilişki sonrasında korunma yöntemi olarak alınan ertesi gün hapları dışında kullanılabilecek başka yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlardan biri de kadına birkaç gün içinde spiral takılmasıdır.

Menopoz dönemi kadın cinselliğini çok olumsuz etkiler: Yanlış!

Menopoz dönemi sonrasında değişen hormonal durum nedeni ile kadının cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilecek birtakım olaylar gelişse de, bu durum doktor kontrolüyle rahatlıkla çözümlenebilir.Buradaki asıl problem toplumdaki yanlış inanıştır.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur
Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir