Cinsel İlişkiden Tiksinme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:56

 Cinsel İlişkiden Tiksinme

Cinsel ilişki sırasında duyulan isteksizlikten daha da ötesinde olan cinsellikten tiksinme cinsel hayatı olumsuz etkileyen  bir cinsel işlev bozukluğudur. Bir çok kadının aman bana dokunmasın dediği ve bu cinsellikten uzak durmak adına mazeretler üreterek kaçtığı anlar vardır.
Ve bu durum ister istemez cinsel hayatınızın düzgün gitmemesine sebep olacaktır. Bu durumun ortaya çıkmasının altında bir çok sebep olabilir. Fakat ilk geceden itibaren oluşan ve cinsellikten zevk almadığı gibi tiksinti duymaları partnerin yaklaşımı ve sadece kendini düşünür bir  şekilde sevişmesi kadında cinselliği tanımadan tiksinmesine de sebep olmaktadır.
Bedenini tanımadan ve tabu haline getirilen cinsellik çoğu zaman korkulan utanılan bir olay olduğu empoze edildiği için oluşturduğu baskı genelde bayanlarda isteksizlik uyandırma sebebidir.
Cinsel tiksinti bozukluk olan kişilerin daha önceden yaşamış oldukları bir taciz cinsel bir saldırı veya tecavüz yaşamış olması, cinselliğe bilinç altında suçluluk duygusu, utanç ve günah olarak görmesi,cinsel ilişki sırasında boşalamama ve zevk alamamanın yanı sıra ağrı veya acı çekmesi,  hiç bir bilgiye sahip olmadığı gibi partnerininde yaklaşımı ayrıca bayanda yaşanan idrar tutamama, cinsel organından utanma ve pis görme gibi sebepler  cinsel ilişkiden tiksinmeye sebep olan bazı olaylardır.
Bu tür bir bozukluğu olanlara cinsel olarak yaklaşıldığında korku,iğrenme,utanç gibi duygular nedeni ile ilerleyen zamanlarda panik atağa varan rahatsızlıklarında oluşması mümkündür.
Bu gibi durumlarda cinsel olarak iyi bir terapi alınması en uygun davranış olup, partnerinizin bu durumu bilip ona göre davranması ve  bu sorunu birlikte aşmanız en doğru yaklaşım olacaktır. Yoksa bu durum ilişkinize zarar vermesi kaçınılmazdır.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir