çimen lekesi nasıl çıkar?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:54

çimen lekesi nasıl çıkar

Eskiden ağaç tepelerinde, koşar zıplar oynarken, yerlere sanki halı serili gibi oturur çimenlerin üzerinde yuvarlanırdık. Şimdi fazla yeşil alan kalmasa da hala çimenlere basın yazan park alanları, ormanlık alanlar ve yeşilliği olan bahçeli evler var şükür. İşte o eski zamanlarda başımıza gelen çimen lekeleri nasıl çıkar? ayrıntılar bu yazıda.

çimen lekesi nasıl çıkar?

Çimen lekesinin zor çıkmasının sebebi çimene yeşil rengini veren klorofil denen maddedir. Eskiden kumaş boyası olarak kullanılan bu malzeme kumaştan arındırmakta oldukça zordur.

cimen lekesi kottan nasil cikar 646x340 çimen lekesi nasıl çıkar?

Sirke

Çimen lekesi için kullanılacak sirkenin leke bırakmaması için özellikle beyaz sirke olması gerekir. Bir bardak sıcak suyun içine birkaç kaşık beyaz sirke ekleyip lekenin üzerine uygulayın. Giysiyi çamaşır makinasına atıp güzelce yıkayın.

Kabartma Tozu

Kabartma tozunun temizlikte oldukça etkili olması içerisindeki güçlü malzemelerde leke çıkarma konusunda etkili olmasından kaynaklıdır. Kabartma tozunu hafifçe ıslatarak oluşan bulamaç kıvamını lekenin üzerine uyguladıktan sonra biraz bekletip, sonra ovalamadan hafifçe süpürerek çıkartın.

%C3%A7imen lekesi çimen lekesi nasıl çıkar?

Oksijen Suyu

Oksijenin beyazlatma etkisi yüzünden sadece beyaz renkli giysilerde uygulayabilirsiniz. Koyu renklerde ağartma yapacaktır. Beyaz ayakkabılarda oluşan lekelerden bu sayede kurtulmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken ayrıntı ise oksijenli suyu çok az miktarda kullanmanızdır.

Alkol

Oldukça güçlü çözücülerden biri olan alkol bir çok lekede olduğu gibi çimen lekesinden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken az miktarda alkolü pamuğa döküp lekenin üzerinde hafifçe gezdirin. Giysiyi üzerinde alkol varken çok bekletmeyin. Çamaşır makinasına atıp yıkayın.

Çimen Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Kot pantalondan leke çıkarabilmek için leke oluştuktan sonra kısa sürede yıkamaya dikkat edin.  Gerekirse lekenin üzerine biraz bulaşık detarjanı dökün öyle temizleyin.

Beyaz kumaşlarda çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

Çimen lekesi zor bir leke olduğu için çamaşır makinasına atmadan önce müdahale etmezseniz sıcak su ile yıkandığında leke kumaşa daha kolay işleyecektir.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar