Cilt Tipine Uygun Ürün Seçimi – Hangi Cilt Tipine Hangi Ürün?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:29

Cilt tipini belirlemek için öncelikle bir uzmana gidip, cilt analizi yaptırmalısınız. Fakat her yere güven olmuyor bu nedenle yüzünüze bakarak, cilt tipinizin ne olduğunu söyleyen satış elemanlarına kesinlikle inanmayın. Cilt tipi belirlemenin ince ayrıntıları vardır. Mevsimden mevsime cilt tipi değişkenlik gösterebilir. Yazın yağlı olan cilt, kışın kuru olabilir. Her mevsim cildinizi gözden geçirerek, doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 5 farklı cilt tipi vardır. Yağlı, hassas, kuru, normal ve karma.

cilt tipine uygun urun secimi hangi cilt tipine hangi Cilt Tipine Uygun Ürün Seçimi   Hangi Cilt Tipine Hangi Ürün?

Hassas Cilt

Hassas ciltler genelde kuru ve gergin hissetmeye meyilli olur. Hemen tahriş olabilir. Hassas ciltte, kaşıntı, yanma hissi, pullanma gözlemlenir. En sorunlu ve narin bir cilt tipidir. Bu nedenle hassas ciltler özel bakım ihtiyacı gerektirir. Hassas bir cilt tipine sahip olan bayanlar güzellik maskelerini uygulamadan önce iki kere düşünmeli. Hassas cilt maske içinde ki herhangi bir besine ya da maddeye alerjisi olabilir. Sonuç ise iyileştirmeye çalıştığınız bölgenin daha kötüye gitmesidir. Cildinize asla sabun kullanmamalısınız. Güneş kremi yaz, kış kullanmaya özen göstermelisiniz. Yaz ayların da şapka ya da güneş gözlüğü kullanmanız faydalı olacaktır.

Normal Cilt

Normal bir cilt tipine sahipseniz cildinizi canlı, esnek ve elastik hissedersiniz. Normal cilt tipiniz varsa çok şanslısınız, çünkü en sorunsuz cilt tipidir. İyi bir kan dolaşımınız vardır ve cildiniz sağlıklı, pürüzsüz ve temiz görünür. Yapacağınız çok az bir bakım ile ileri ki yaşlarda da sağlıklı görüntünüzü koruyabilirsiniz. Normali karma ya da hassas cilt tipi için üretilen kremler ve temizlik ürünleri size uygundur. Ayrıca yağsız olan tüm kozmetik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Yağlı Cilt

Yağlı cilt tipi en çok sorunlu cilt tiplerinden biridir. Çoğunlukla parlak ve yağlı görünür, akne oluşumuna eğilimlidir. Cilt bakımınızı ihmal etmezseniz en şanslı cilt tipinden biri de diyebiliriz. Çünkü cildinizin ürettiği yağ sayesin de yaşıtlarınızdan daha genç kalmanızı sağlar. Özenli cilt temizliği, su bazlı nemlendiriciler kullanmak ve karbonhidrat tüketimini azaltmak sizin vazgeçilmezlerinizden olmalı. Makyajınızı temizlemek için misel sular tam sizlik. Kesinlikle kullandığınız temizlik ürünleri yap içermemeli, en ufak yağ miktarı dahi sivilce ve yağ bezesi oluşumuna yol açar. Alkol içeren tonikler tam size göre.

 

Karma Cilt

En çok rastlanan en yaygın cilt tiplerinden biri karma cilt tipidir. Karma cilt, kuru ve yağlı cildin karışımıdır. Bu nedenle cilt bakımın da bölgesel çalışılmalıdır. Yanaklar ve göz çevresi kuru bölgelerdir, yoğun yağılı nemlendiriciler bu bölgeler için uygundur. T bölgesi dediğimiz yani alın ve burun için yağlı ciltler için önerilen ürünler kullanılmalıdır. Her cilt bakımı adımların da 2 farklı ürün kullanmak sizi maddi açıdan zorlayacağını düşündürebilir. Ama ürünleri yarı yarıya kullanacağınız için pek maddi yönden zarar vermez.

Kuru Cilt

Soluk görünen bir cilt tipidir ve sürekli nemlendirmeniz gerekir. Düzenli şekilde bakım yapmazsanız, ince çizgilere ve kırışıklıklara hemen merhaba der hatta çabuk yaşlanırsınız. Hayatınız boyunca her hafta cilt bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Kullandığınız nemlendiricinin kaliteli olmalı sizin için çok önemlidir. Yağ bazlı kozmetik ürünler tercih etmelisiniz ve fondöten kullanacağınız zaman da yarım saat önceden nemlendirici sürerek cildinizin nemlendiriciyi emmesini beklemeli, ardından fondöteni sürmelisiniz.

Unutmayın, cildiniz ne kadar güzel ise siz de o kadar güzelsiniz.

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir