Boşanma Nasıl Bir Travma?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:21

 

Boşanmak ömür boyu sürecek diye başlandığı ve ister istemez bu inançla devam ettirilirken yaşanan bazı olumsuzluklar nedeni ile verilen ayrılık kararı başarısızlık duygusunu tetikliyor ve kişilerde bir travmaya dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra ayrılık sebebi de başlı başına kişilerde bir travma oluşturmaya yetiyor.

bo%C5%9Fanmaa Boşanma Nasıl Bir Travma?

Boşanmaya sebeb olan durumda ciflerden hangisinde sorun olursa olsun her iki tarafında özgüvenlerinde sarsıntılar oluşuyor, boşanmak isteyen taraf açısından bu durum daha kolay atlatılabilirken boşanılan tarafta ise bu travma istenilmemiş olma, hali nedeni ilede kaybedilen özgüven onur ve hala duygularında yaşanan sevgi nedeni ile  travma daha etkili olabiliyor. Her iki ciftte birlikte bu kararı sağlıklı bir şekilde konuşarak iletişim kurarak şiddet ve kavgadan uzak bir şekilde verebilirlerse o zaman yaşanan travma bir nebze kolay atlatılıyor.

Ayrıca boşanma kadın ve erkeği farklı şekillerde etkiliyor. Eğer boşanma talebi erkekten gelmişse kadın kendini sorgulamaya suçunun ne olduğunu anlamaya çalışarak özgüvenini sarsmakta ağlama krizleri geçirerek mutsuz olup daha çok acı çekmektedir. Kendini kadın olarak yetersiz görme durumu kadınlığını sorgulaması ve eşine yetersiz geldiği düşüncesi büyük bir travma oluşturur. Erkeğin toplum içindeki konumu nedeni ile desteklenmesi ve hatalı kadınmış gibi görünmesi nedeni ile erkek bu durumu daha kolay atlatıyor. Erkek suçlu görünmesindense kadının suçlu olduğuna inanıyor ve kendine boşanmayı hak görüyor. Bu durumda onda kadın kadar özgüven sorunu yaratmıyor. Çünkü ilişkiyi sürdürmeyi beceremeyen kadındır şeklinde destekçileri de çok oluyor. Bu sebeple erkekler kadınlara oranla daha hızlı kendilerini yenileyebiliyorlar. Çünkü toplum onları zaten destekliyor. Ayrıca sinek kadar olsun kocam olsun mantığı içindeki bir toplumda evi dişi kuş yapar ifadeside kadına daha fazla suç yükler.  Erkek olmak koca olmak için yeterli gibi görünüyor toplumda. Aslında bu durumu erkek gözüyle değilde bir baba gözüyle görebilsek belki o zaman daha mantıklı düşünülebilir. Fakat baba gözüyle görebilmek içinde erkek gözlüklerini ve maskesini çıkartmakta gerekir.

İlişkiyi özellikle sürdürmek istemeyen kadın olunca bu durum hem erkek tarafından hem toplum tarafından destek görmemekle birlikte zamanımız bir nebzede olsa eskisi gibi kadını suçlamak yerine desteklemeye başladı. Artık kadınında istemediği bir ilişkiyi sürdürmesi konusunda zorlayıcı etkenler ortadan kalktı. Fakat hala günümüzde bu durumu hazmedemeyip ya benimsin ya toprağın mantığı ile hareket eden erkekler olup kadın cinayetleri devam etmekte.

 

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir