BOĞAZ GICIKLANMASINA ÖNERİLER

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:42

1425979545011 BOĞAZ GICIKLANMASINA ÖNERİLER

Bir çok kez boğazda kaşınma hissini yaşamışsınızdır.  O an gırtlağınızı küçük diliniz ve gırtlağı kasarak kaşımaya çalışsanız da yeterli gelmez.  Bu kaşınma hissi yanma ve geniz akıntısı ile birlikte oluyor ise o zaman geceleri daha ziyade kuru öksürüğe de dönüşerek sizi uyutmaz. Sigara kullanımı durumunda da boğazda oluşan balgam ister istemez gıcık yaparak kuru bir öksürüğe sebep olacaktır. Ayrıca faranjit gibi rahatsızlıklarda da boğazda gıcıklanma hissi olmaktadır.

Boğaz gıcıklanması ve yanması için evde kendi imkanlarınızla bazı tedavi yöntemlerini deneseniz bile geçmeyen bir durum karşısında mutlaka bir hekime danışmanızda fayda vardır.

Geniz akıntısı ve gıcıklanma için bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle sıcak bitkisel çaylar boğazı rahatlatarak gıcıklanmayı azaltacaktır.

Geniz akıntısının sebep olduğu bir gıcıklanma için evde hazırlayacağınız tuzlu su solisyonu ile buruna yapılacak temizleme geniz akıntısına iyi geleceği için sizin rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu uygulamayı sabah akşam yapmanızda fayda vardır.

Yine tuzlu su ile gargara yapmak boğazda oluşan enfeksiyonun azalmasına sebep olacağından gıcıklanma azalacaktır. Tuzlu su ile gargara yapmakta zorlanıyorsanız o zaman bir bardak suya 2 kaşık  elma sirkesi ilave ederek veya bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat katarakta bu gargarayı sabah akşam yapabilirsiniz.

Enfeksiyona bağlı bir gıçıklanma söz konusu ise o zaman bir bala eşit miktarda zencefil ve zerdaçal katılarak çiğnenmesi  bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygun olacaktır.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar