Bebeklerde Parmak Emme Nasıl Bıraktırılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:45

Bebeklerde Parmak Emme Nasıl Bıraktırılır?

Bebeklerde çok görülen ve ebebeynleri oldukça rahatsız eden emme refleksi ile rahatlatmak için bebeklerde sık görülebilen bir alışkanlıktır. Bebeklerde parmak emme nedenleri ayrı bir konu olup bu yazımızda parmak emme nasıl bıraktırılır sorusunun cevabını öğrenmek için makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.
Bebeğinizde parmak emme durumu ile karşılaştığınızda tepki verip hemen karalar bağlayarak bebeklik döneminde yaşanan bu sürecin doğal bir süreç olduğunu bilin ve ona göre davranın.
Burada önemli olan bebeklik döneminden çıkıp çocukluk süreci içinde de  parmak emmeye devam ediliyorsa bu durum normal değildir. Mutlaka parmak emmenin altında psikolojik bir neden yattığı düşünülmelidir. Uzmanlar bu alışkanlık 2-3 yaşına doğru azaldığını 5 yaşına geldiğinde ise tamamen geçtiğini bildiriyorlar. Parmak emme, dişlerde ve çene yapısında soruna yol açabilecek bir alışkanlıktır. Peki, parmak emen bebek nasıl bırakır?

bebeklerde parmak emme nasil biraktirilir 5933d6b4c71ea Bebeklerde Parmak Emme Nasıl Bıraktırılır?

Eldiven
Yatmadan önce çocuğunuza eldiven giydirmek iyi bir fikirdir.
Çocuğunuzun eldivenden kurtulmaya çabalaması, bir anne olarak üzülmenize neden olabilir.
Ama zamanla sonuç olumlu olacaktır.

Oyalama
Çocuğunuzun dikkatini başka yöne çekecek şeyler bulun, böylece parmağını emmeyi unutacak konsatrasyonu sizin sunduğunuz şeye yönlenecektir.
Özellikle çocuğunuzun ellerini kullanarak yapabileceği hamur veya puzzle yaparak birlikte oyun oynayın.
Burada önemli olan çocuklarda parmak emme sorununa tepkisel yaklaşıp kızarak cezalandırarak parmak emme alışkanlığını ortadan kaldırmaya çalışmak yerine sabırla ve bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak aşılabilecek bir durumdur.

 

bebeklerde parmak emme nasil biraktirilir 5933d6b6377be Bebeklerde Parmak Emme Nasıl Bıraktırılır?

Çocuğunuzla Alay Etmeyin
Çocuklarda parmak emme alışkanlığını onu utandırarak başkalarının yanında azarlamayıp, mahçup ederek bıraktıramazsınız. Bu durum daha da olumsuz sonuçları doğuracak hatta daha çok strese girmesine ve bu alışkanlığa devam etmesine neden olacaktır. Bilinçli hareket etmek en doğru yoldur. Sadece parmak emem alışkanlığında değil tüm kusurlu gördüğünüz davranışlarında bu tür yaklaşım doğru değildir.

Açık Hava Oyunları
Çocuğunuzun dışarı çıkıp, diğer çocuklarla oynamasını, sosyalleşmesini sağlayın.
Evladınız diğer çocukların parmak emmediğini görüp, bunun yanlış bir şey olduğunu yaşayarak öğrenecektir.

Sabırlı Olun
Çocuğunuzdaki parmak emme alışkanlığında kurtulma sürecinde çok sabırlı ve hoşgörülü bir tutum içinde olmalısınız. Bir çok yöntem denemeli ve sonuç almak için beklemesiniz. Bu sorundan kurtulmak için hemen etki eden bir çözüm yoktur, bu nedenle bu alışkanlığı bırakana kadar çocuğa kızmadan, azarlamadan yaklaşmalısınız.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir