Bebek Yoğurdu Tarifi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 04:46

Bebek Yoğurdu Tarifi

Her anne bebeğinin sağlığını düşünerek onun en iyi şekilde büyümesini ister. Yeni doğan bebeğin yavaş yavaş gelişen sindirim sistemine 6 aydan sonra ek gıdalar vermeye başlanır. Bağışıklık ve sindirim sistemi açısından bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Bu açıdan bebeğe doğal evde hazırlanmış içeriğinde ne olduğunu bildiğiniz yiyecekler hazırlanması gerekir. Bu hazırlanan yiyecekler arasında yoğurt ilk sırada gelir. Anne sütü ile beslenen bebeğin 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıdalara geçiş başlar, yoğurt ise ek gıdaya geçmek için en ideal yiyeceklerdendir.
Yoğurt,içeriğinde bulunan protein, probiyotik ve kalsiyum açısından zengin içeriği ile bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur ve kemik gelişimine katkıda bulunur.
Yoğurt A, C, D, B12, piridoksin, magnezyum, kalsiyum, demir gibi vitamin ve mineralleri içeriğinde taşır. Yoğurdun tüm özelliklerinden yararlanmak için ise hazır satılan katkı maddeli yoğurtlar yerine, bebeğinize günlük el yapımı yoğurt yedirmelisiniz.

Malzemeler
1 çay bardağı süt
1 çay kaşığı yoğurt

Yapılışı
Sütü bir cezvede kaynattıktan sonra mayalayacağınız küçük bir cam kavanoza koyup soğumaya bırakın. Sütün sıcaklığını kontrol etmek için, küçük parmağınızı sütün içine sokarak parmağınız sütün içindeyken 7 ye kadar sayın ve parmağınız yanmayacak kıvama geldiğinde başka bir kasede ılınan süt ile maya yoğurdu iyice karıştırarak ılıttıktan sonra, kavanozdaki süte kenarından katıp yavaşça karıştırılır. Kavanozun kapağı hava alacak şekilde bırakılarak bir örtüye sarılarak hareket ettirmeden 4-5 saat bekletilir. Sonra hemen açılmadan 2-3 saat buzdolabında dinlendirilir.
Not: Bebeğin sindirim sisteminden dolayı 1 yaşından küçük bebeklerde inek sütü ağır geleceği için önerilmez, bunun yerine 100 ml devam sütü yada anne sütüne en yakın olan keçi sütü kullanınız.

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar