Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:49

bebegin gazi nasil cikarilir 5 Bebeğin Gazı Nasıl Çıkartılır?

Anne adaylarının en çok canını sıkan ve bebeklerinin acı çekmesinden dolayı rahatsız oldukça üzgün anlar yaşadıkları sorunların başında yeni doğan bebeklerin gaz sancısı gelmektedir.Yeni doğan bebeklerde tam gelişmemiş olan sindirim sisteminden, anne göğsünden, emzikten veya biberendan süt veya su içerken aldıkları hava kabarcıklarından dolayı oluşmaktadır.
Bazı durumlarda ise annenin yediği gıdalardan dolayı bebekte gaz sancısı oluşmasına neden olur.
Bebeğin gaz sancısı çekmesi ve ağrıdan dolayı devamlı ağlaması ve yatakta adeta kıvranmasına neden olur.Bu durumda anne adayının bebeği için bazı enzersizler yapması ve bebeğin gazını çıkartıp rahatlamasına
olanak sağlar.Bir çok anne adayı bebeğini emzirdikten sonra fazla sütü çıkartması ve gaz oluşumunu engellemek için omuzuna aldığı bebeğin sırtını sıvazlar bu durum çoğu zaman işe yarar ve bebek geğirerek aldığı gazı çıkartır. Bu şekilde işe yaramayan durumlarda ise anne bebeğini sırt üstü yatırıp ayaklarını bisiklet pedalı çevirir şeklinde hareket ettirmeli ve midesine ufak ufak parmak hareketleri ile vurarak gazın dışarı çıkmasını sağlayabilir.
Genelde bebekler yüzü koyun yatırılmaz nefes alış verişi ve yüzünü çeviremeyeceğinden dolayı riskli bir pozisyon olmasına rağmn kontrollü olarak bebek yemek sonrası karın üstüne yatırılıp 10 15 dakika böyle bekletildikten sonra sırtı sıvazlanarak gazın sütten ayrılması sağlanır.
Bazı durumlarda bebek gaz çıkartmada oldukça zorlanır ve anne ne yaparsa yapsın çıkartamaz. Bu durumda bir çocuk doktoruna gidilerek verilen ilaç kullanılmasında bir sakınca yoktur.
Fakat bebeklerin her zaman ilaç yolu ile böyle rahatlatılmasından ziyade ilk önce hareket ettirerek daha sonrada bitkisel çaylardan anason ve dereotu çayı içirilerek rahatlama sağlanmaya çalışılmalıdır. Bitki çayı derken özellikle anason hazır alınan çay yerine aktardan alınan anasondan taze olarak yapılıp içirilmelidir.
Anason bebeğin hem gaz çıkartmasına hemde rahatlayıp kolay uyumasınada faydalı olacaktır.
Bebeklerin meme emerken veya biberonla mamasını yerken rahat kıyafetler giymeleri önemlidir. Kundak yapılan bebeklerde gaz oluşumu daha sık rastlanan bir durumdur. Bunun dışında bebeklerdeki bazı rahatsızlıklar nedeni ile gaz oluşmaktadır. Bu yüzden bebeğin gaz oluşumuna sebep olan nedenin bulunması içinde hekim kontrolünden geçilmesi bebek sağlığı için önemli olacaktır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir