Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:19

Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle erkeklerde rastlanan Ayak kokusu, sosyal yaşantımızı doğrudan etkileyen olumsuz bir durumdur. Bir çok tedavi yöntemi olmakla birlikte kesin olan tedavi yöntemi ise cerrahi müdahale gerektiren sempatik sinir sistemini bloke etmektir.

Ayak kokusu hemen hemen herkesin başına gelebilen, utanıp sıkıldığı bir durumdur. Sosyal yaşamı oldukça fazla etkileyen öz güvenini zedeleyen ayak kokusu aslında ihmal ettiğimiz ve önemsemediğimiz halde sanıldığı kadar basit değildir. Önemli sağlık problemleri arasında görülen ayak kokusu doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak nitelendiriliyor.

Ayak kokusunun başlıca nedeni ayaktaki terlemeye dayalı olarak, aşırı bakteri üremesi ve mantar oluşumuna dayanır. Çok nadir olarak görülse de bu hastalığın bazı kanserlerin belirtisi olabileceği doktorlar tarafından bildirilmekte. Aynı zamanda troid, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Genelde ayak kokusunun altında farklı hastalıklara dayanan bir neden bulunamasa da stres ve sıkıntı altındaki insanlarda da görülebiliyor.

Ayak kokusunu engellemek ve ileride oluşabilecek sorunları en aza indirmek için en az bir kez ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Tabi ki giyecek konusunda da dikkatli olmanız gerek. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni deri ve plastikten yapılan ayakkabılardan uzak durmak gerekir. Uzmanlar nefes alan pamuklu çorap ve hakiki deri ayakkabı kullanımının mantar ve bakteri üremesini engellemek için ilk adım olduğunu söylemekte.

ayak kokusu kabusunuz olmasin 300x254 Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Birçok insanın muzdarip olduğu bu sevimsiz durumun halk arasında birçok çözümü var. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yakmak, pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden sadece bazıları. Bu çözümler ayak terlemesini engellemek veya kokuyu bastırma amacı güderler. Fakat bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için genelde etkili olmamakta, etkili olsa dahi kısa süreli ve verimsiz çözümler sunacaktır asla gerçek bir tedavi yöntemi değildirler. En güvenilir ve etkili yol bir hekime görünmek ve tedaviye sürekli devam etmektir. Maalesef tedavi kısa süreli değildir ve genelde hastalar bir süre sonra pes eder veya farklı yollara başvurma eğilimi gösterirler.

 

 

Tıpta da birçok tedavi seçeneği olmakla birlikte, doktorlar tarafından kalıcı tedavi için cerrahi bir müdahale gerektiren ve fazla aktif olan sempatik sinir sitemini bloke etmek hastalar tarafından pek tercih edilmeyen uygulamadır. Tek kalıcı tedavi yöntemi olan bu seçenek hastaları biraz korkuttuğu ve maddi olarak da herkesin karşılayamayacağı bir yöntem olduğu için insanlar genelde geçici tedavileri tercih etmektedir. Bu geçici tedavi seçeneklerinden SGK tarafından karşılanan alüminyum klorid içeren su ve losyon kullanımı, sadece bazı üniversite ve özel hastanelerde bulunan hastanın el ve ayaklarına suyun içerisinden doğru elektrik akımı verilerek uygulanan iyon torofez tedavisi ve son zamanlarda oldukça fazla rağbet gören bir seçenek olan botoks göze çarpmaktadır. Ancak botoks uygulaması en fazla 6-7 ay çözüm sağlamaktadır.

 

sizlere www.netkadinlar.com farkıyla sunulmuştur

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir