Avakado Nasıl Yenir ?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:29

avokado nasıl yenir faydaları nelerdir

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Avakado doğanın bizlere sunduğu nimetlerden biri. Ancak Türkiye’de kültüre biraz uzak bir meyve olan avakado ile ilgili merak edilen bazı sorular var. Özellikle “Avakado Nasıl Yenir ?” suali akıllardaki soru işaretlerinden biri. Öncelikle meyve olarak güzelce yıkandıktan sonra tüketilebilir. Fakat bununla birlikte yemeklerde de yer verebileceğiniz tropik tatlardan biridir. Omlet ya da mantar soteye katılıp sofradaki yerini alabilir. Değişik bir tat katacak olan Avakado’yu ikiye ayırıp bir kaşık yardımıyla ortadaki çekirdeğini çıkarmalısınız.

avakado nasil yenir Avakado Nasıl Yenir ?

Avakado Faydaları

Avakado tropik bir meyvedir. A, C ve E vitaminleri bulundurur. Kandaki kötü kolestrol oranını düşürücü tekil doymamış yağlar içermektedir. Bununla birlikte kalp ve damar sıhatini desteklediği de söyleniyor. Avakado vücuttaki toksinlerin atılmasında da etkili rol oynayan meyvelerden biri.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Avakadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avakado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avakado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.

Avakado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Avakadoyu hemen tüketmek üzere satın alacaksanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir.

Yüksek besin değeriyle bilinen avokado yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına dek olan bölgelerde yetişir.

Ek olarak avakadonun zayıflamada ve maske yapımında kullanıldığı da biliniyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar