Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:11

penye ipten sepet yapımı

Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı

main 16 660x330 Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı
Görüntüsü ile oldukça güzel olan penyeden sepet, yapımı da oldukça kolay. Penye ipten yapacağınız sepetleri ise hem evinizde birçok amaç için kullanırken, çevrenizde de satış yaparak ev ekonomisine katkıda bulunursunuz.

Penye ip sepetlerin yapımı gözünüzü korkutmasın, hele biraz merakınız varsa bu tarz el işlerine, bir kere yapmaya başlarsanız asla vazgeçemeyeceğiniz kadar keyif alırken strestende uzak durmuş olacaksınız. Tabi eliniz alışıp kendinizi ilerlettiğiniz de bu işlerden para kazandığınızda ayrı bir keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın. Hediyesiz gitmek istemediğiniz kişiler içinde oldukça güzel ve değişik bir hediye olacaktır. El emeğiniz olmasıda ayrı bir değer katacaktır bu hediyeye.

Çok amaçlı kullanım

penye ipten sepet yapimi gittigidiyor blog 1 Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı
Penye ipten sepetleri aklınıza gelebilecek her şey için kullanabilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte örebileceğiniz sepetleri lavaboların yanında küçük el havlularınızı yerleştirebilir,  saç tokalarınızı, oyuncakları, hatta dolap içi organizer olarak veya dekoratif amaçlı örebilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar

penye ipten sepet yapimi gittigidiyor blog 2 Adım Adım Penye İpten Sepet YapımıPenye ipten sepet yapımında ihtiyacınız olan ip ve tığ . Penye ip kalınlığına göre 9 veya 10 numara tığları tercih etmelisiniz. Örme şeklinize göre yuvarlak, kare ya da dikdörtgen modeller elde edebilirsiniz. İpin kendisi kalın olduğu için çabuk yapıldığı gibi şekil verme konusunda da ördükçe kalıp gibi durur. Kendi kendine de şekil alır.

En basit örme şekli

penye ipten sepet yapimi gittigidiyor blog 3 Adım Adım Penye İpten Sepet Yapımı
Penye ipten ilk defa sepet yapacaksanız, tercihiniz yuvarlak ve sık iğne yöntemi olmasını tercih etmeniz size kolaylık sağlar. Önce istediğiniz ebatta sepetin tabanını örün.  Sonra yan kenarlarını örmek için ikili veya üçlü trabzan örgü yöntemini kullanabilirsiniz. Sepet örme işlemi bittiğinde kenarlarına hasır ya da ahşap sapla şekillendirerek farklı model de elde edebilirsiniz.

İlk sepet yapımına başlarken tek renk kullanmanız renk ilave ederken zorlanmamanızı sağlar. Ancak renkli sepet yapmak isterseniz o zaman ipleri birbirine bağlayabilir ya da ilk ipi kesip, ikincisini bağlayarak ve attığınız düğümün sepetin iç tarafına gelmesine dikkat edecek şekilde yapabilirsiniz.

penye ipten sepet yapimi gittigidiyor blog 4 Adım Adım Penye İpten Sepet YapımıSepet yapımında sık iğne yerine tığ ile düz zincir çekerekte tabanı oluşturabilirsiniz. Trabzanlarla da sepetin kenarlarını şekillendirebilir ve istediğiniz derinliğe sahip olana kadar örebilirsiniz.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar