Patatesin cilde faydaları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:24

patatesle cilt bakımı yapma

özellikle mineraller cildin ihtiyacı olan her şeyi karşılamaktadır. İçerisinde A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra; potasyum, fosfor karbonhidrat, kalsiyum ve
magnezyum açısında da oldukça zengin olmaktadır. Bu yararlarının yanı sıra anti oksidan olma özelliğine de sahip olmaktadır. Patates suyunu içmek vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da kanser önleyici olarak da bilinmektedir. Vücuda olan yararlarının yanı sıra patatesin cilde faydaları da saymak ile bitmemektedir. Özellikle kadınların zorluk yaşadıkları durumlardan biri olan selülitin de giderilmesinde kullanılmaktadır.

cilt nemlendirici patates maskesi 300x225 Patatesin cilde faydaları

Kırışıklık Giderici: özellikle yüz bölgesinde yer alan kırışıklar için patates tercih edilen doğal bir maske olmaktadır. Patatesin suyu çıkarılarak hazırlanan karışım oldukça basit ve uygulanması kolay bir yöntemdir. Bir pamuk yardımı ile patates suyunu kırışık olan bölgelere uygulamalı ve yıkanmamalıdır. Her gün uygulandıktan sonra, cildin daha parlak ve kırışıklıkların azaldığını görmek mümkün olmaktadır.

Cilt Lekelerini Giderme: özellikle hassas cilt yapısına sahip ve cildinde herhangi bir durumda leke oluşabilecek cilde sahip kişilerin tercih edebileceği bir karışım olmaktadır. Her gün soğuk patates suyunu cildinize sürün ve belirli bir süre sonra lekelerde azalma olacağı gibi cilt daha dinç olmaktadır.

patates suyu maskesi 300x163 Patatesin cilde faydaları

Güneş Yanığı: patatesin cilde faydalarından biri de içerisinde yer alan minerallerin yaz aylarında oluşan güneş yanıklarını tedavi etmektedir. Patates suyu ciltte oluşan güneş yanığı acıları ve sızlamaları azaltmakta, aynı zamanda cildin ferahlamasına yardımcı olduğundan daha rahat uyutmaktadır.

Kuru Cilt Bakımı: kuru cilt bir sorun olabileceği gibi belirli dönemlerde de kendini gösterebilen bir durum olabilmektedir. Bu yüzden patates suyunu cilde uygulamanın yanı sıra her gün bir bardak patates suyunu da içerek cildi canlandırmak mümkün olmaktadır. Patates suyunu içmenin nedeni ise, cildin ihtiyacı olan suyu hem daha mineralli hem de vitaminli karşılayarak kuruluğu ortadan kaldırmak olmaktadır.

patates maskesi tarifleri 300x225 Patatesin cilde faydaları

Göz Çevresinde Yer Alan Koyu Halkalar: aslında ciddi bir sağlık sorunu olmasa da görünüm olarak kişileri rahatsız eden koyu halkaları gidermek için patates suyuna batırımış bir pamuğu her gece yatmadan önce gözlerinize koyun ve bir hafta sonra azaldığını görebilirsiniz.

Yaşlanma Karşıtı: her sabah kalktığınızda bir bardak patates suyu içerek güne başlamak, cildin daha dirençli ve yaşlanmaya daha çok dayanmasına yardımcı olmaktadır. Yaşlanma izlerini azaltmada birebir olan
patates suyunu aynı zamanda cildinize sürerek de uygulayabilirsiniz. Patates suyunu tek başına kullanmak yerine içerisinde birkaç damla zeytinyağı sürerek de cildinize sürebilirsiniz. Bu işlem sonrasında göz çevresi etrafında yer alan kırışıklıklar ve çizgiler de düzenli kullanım sonrasında belirli bir süre içerisinde kaybolmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler